Adópercek – 2024/5. – Augusztus 1-től életbe lépő adóváltozások

A július 8-án megjelent Magyar Közlönyben több adózást érintő jogszabály módosítás is kihirdetésre került. Augusztus elsejétől emelkedik a mulasztási bírságok összege, szigorodik a munkaerőpiacra lépők szociális hozzájárulási kedvezményének szabálya, valamint emelkedik a tranzakciós illeték összege, és a bankokra vonatkozó extraprofit adó szabályai is módosulnak. Október 1-től pedig új kiegészítő tranzakciós illeték kerül bevezetésre. A módosítások részleteiről az alábbiakban olvashat. 

Augusztus 1-től hatályos változások

MEGEMELT MULASZTÁSI BÍRSÁG ÖSSZEGEK

A 424/2022. (X. 28.) Kormányrendelet szerinti veszélyhelyzet ideje alatt az adókötelezettség hibás, hiányos teljesítése vagy elmulasztása esetén természetes személy adózó az eddigi 200 ezer forint helyett 400 ezer forintig, nem természetes személy adózó az eddigi 500 ezer forint helyett 1 millió forintig terjedő mulasztási bírsággal sújtható. Be nem jelentett alkalmazott foglalkoztatása, számla- és nyugtaadási kötelezettség megszegése, valamint az iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása pedig az eddigi 1 millió forint helyett 2 millió forint mulasztási bírságot vonhat maga után. 

SZOCIÁLIS HOZZÁJÁRULÁSI ADÓKEDVEZMÉNY VÁLTOZÁSA 

A munkaerőpiacra lépők szociális hozzájárulási kedvezményének szabályait augusztus 1-től átmenetileg szintén eltérően kell alkalmazni. A módosítás értelmében az a magyar állampolgár minősül munkaerőpiacra lépőnek,aki a kedvezményezett foglalkoztatás kezdetének hónapját megelőző 365 napon belül – korábbi 275 nap helyett – legfeljebb 92 napig rendelkezett biztosítási kötelezettséggel járó jogviszonnyal. 

Míg az jelenlegi szabályok alapján az igénybe vehető szociális hozzájárulási kedvezmény a foglalkoztatás első két évében a minimálbér 13%-a, és a harmadik évben a minimálbér 6,5%-a, augusztus elsejétől csak a foglalkoztatás első évére alkalmazható a minimálbér 13%-ának megfelelő kedvezmény, majd az ezt követő hat hónapra a minimálbér 6,5%-nak megfelelő kedvezmény.  

PÉNZÜGYI TRANZAKCIÓS ILLETÉK NÖVELÉSE

Emelkedik a pénzügyi tranzakciós illeték mértéke is augusztus 1-től. Az illeték általános mértéke 0,45 százalékra emelkedik (az eddigi 0,3 százalékról), de fizetési műveletenként legfeljebb 20 ezer forint lehet (a korábbi 10 ezer forint helyett). Készpénzfelvétel esetén a pénzügyi tranzakciós illeték 0,9 százalékra emelkedik (az eddigi 0,6 százalékról).

Némi pozitívum, hogy a magánszemélyek átutalása, postai befizetése és értékpapír ügyletei esetében az illetékmentes határ 2,5-szeresére növekszik, így a jelenlegi 20 ezer forintról 50 ezer forintra emelkedik tranzakciónként.  

EXTRAPROFIT ADÓ CSÖKKENTÉS ÁLLAMPAPÍR VÁSÁRLÁSI FELTÉTELHEZ KÖTVE

A Kormányrendelet módosítás alapján a bankok csak abban az esetben csökkenthetik a 2024. december 10-én teljesítendő különadó kötelezettségük összegét, ha növelik a teljes állampapír-állományukat mégpedig úgy, hogy 2027 után lejáró állampapírokat vásárolnak. Az állampapír növekmény mértéke a 2023. január 1-je és 2023. április 30-a közötti napi átlagos állomány és a 2024. január 1-je és 2024. november 30-a közötti időszakra vonatkozó napi átlagos állomány egymáshoz viszonyított aránya alapján határozandó meg. 

Október 1-től hatályos változás

KIEGÉSZÍTŐ TRANZAKCIÓS ILLETÉK

A jelenlegi tranzakciós illetéken felül október 1-től bevezetésre kerül még egy kiegészítő illeték is a konverziót tartalmazó ügyletek vonatkozásában. A kiegészítő pénzügyi tranzakciós illetékfizetési kötelezettség a kiegészítő pénzügyi tranzakciós illeték alapjának 0,45 százaléka, de fizetési műveletenként legfeljebb 20 ezer forint. Tehát amennyiben egy ügylet a különböző pénznemek közötti átváltást tartalmaz, akkor ezt az ügyletet a megemelt 0,45%-os pénzügyi tranzakciós illetéken felül még további 0,45% kiegészítő illetékfizetési kötelezettség terheli. 

A kiegészítő illeték a fizetési műveletek egy szélesebb körére (pl. csereügyletek) terjed ki, mint az általános pénzügyi tranzakciós illeték, ugyanakkor a betéti-és hitelkártyával végzett műveletekre nem vonatkozik. 

Megosztás:

kategóriák

Kapcsolat

Fejlődj velünk!

Csatlakozz a Vezetői Megújulás Konferenciánkhoz, és tapasztald meg az alábbi előnyöket:

Ne maradj le, biztosítsd be a helyed még ma!

Szarvady Zsófia Irodavezető
Back office igazgató

Szarvady Zsófia

Szarvady Zsófia közgazdászként végzett 2012-ben a Budapesti Gazdasági Egyetemen alapszakon majd 2015-ben a Budapesti Metropolitan Egyetemen mester szakon. Tanulmányai alatt és az azt követő években az InterContinental Budapest Front Office részlegén szerzett széleskörű tapasztalatot. 2016-ban csatlakozott a PwC Magyarországhoz, ahol az adminisztratív támogatás több oldalába is belekóstolt, mint team assistant, személyi asszisztens és pénzügyi asszisztens. 2019 februárjában csatlakozott a KONDOR Csoporthoz irodavezetőként és jelenleg a Back office igazgató pozíciót tölti be.

Szervezetfejlesztés és HR üzletágvezető, Partner

Polgár Lili

Polgár Lili HR Business Partner szakközgazdász (summa cum laude), Human Synergistics nemzetközileg akkreditált vezetésfejlesztési tanácsadó, szervezetfejlesztő (OD).

20 év szervezet- és vezetőfejlesztési tapasztalattal rendelkezik a KKV szektortól az állami cégeken keresztül a multinacionális vállalatokig. Tanácsadóként elsősorban felsővezetői fejlesztésekkel, változásmenedzsmenttel és együttműködést fejlesztő programokkal foglalkozik.

A KONDOR OD társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.

Puskás Zsuzsanna Könyvelés és bérszámfejtés üzletágvezető
Könyvelés és bérszámfejtés üzletágvezető

Puskás Zsuzsanna

Puskás Zsuzsanna a vállalkozási ügyintéző és a kisvállalkozók gazdasági ügyintézője végzettségek megszerzését követően 2000-ben mérlegképes könyvelő képesítést szerzett. Tanulmányait ezután a Szent István Egyetemen folytatta közgazdász szakon. Közel tíz év számviteli és adózási tapasztalat megszerzését követően a tíz legnagyobb hazai számviteli szolgáltató egyikénél tevékenykedett könyvelési csoportvezetőként, és ezzel párhuzamosan a minőségirányítási rendszer kialakításával és működtetésével is foglalkozott. 2011-ben indította el saját könyvelési szolgáltatásokat nyújtó cégét, majd 2018-ban csatlakozott a KONDOR Csoporthoz a könyvelési üzletág vezetőjeként.

Adózási vezető

Vizer József

Vizer József 2003-ban végzett közgazdászként a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Karán. 2003-ban mérlegképes könyvelő -, 2006-ban adótanácsadó -, 2012-ben okleveles forgalmiadó szakértő – és nemzetközi adószakértő képesítést szerzett. Közel tíz év adóigazgatási és adótanácsadói gyakorlat megszerzését követően 2013 óta különböző adózási vezetői pozíciókat töltött be, előbb a Lidl Magyarországnál, majd az RSM Hungary-nél. 2020-ban csatlakozott a KONDOR Csoporthoz az adótanácsadási üzletág vezetőjeként.

Pásztor László 2005-ben végzett közgazdászként a Pécsi Tudományegyetemen, adótanácsadói bizonyítványát 2007- ben szerezte meg. 2011-ben a közvetlen adók területén nemzetközi adószakértő címet nyert el. Több, mint egy évtizede foglalkozik nemzetközi adózással és transzferárazási kérdésekkel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője, a TP GROUP társalapítója, szakmai vezetője. 2017-től a KONDOR Csoport Partnere.
TP üzletágvezető, Adószakértő, Partner

Pásztor László

Pásztor László 2005-ben végzett közgazdászként a Pécsi Tudományegyetemen, adótanácsadói bizonyítványát 2007- ben szerezte meg. 2011-ben a közvetlen adók területén nemzetközi adószakértő címet nyert el. Több, mint egy évtizede foglalkozik nemzetközi adózással és transzferárazási kérdésekkel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője, a TP GROUP társalapítója, szakmai vezetője. 2017-től a KONDOR Csoport Partnere.

Kondor Bence Barnabás 2002-ben végzett jogászként. A PhD képzéssel párhuzamosan kezdte meg tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán (2002-2007). 2008 óta foglalkozik transzferárazással, valamint vállalkozás- és üzletfejlesztéssel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője. A TP GROUP a KONDOR Csoport és a VISEGRAD Consulting Group alapítója.
Szervezetfejlesztés és HR üzletágvezető, Alapító, Partner

Dr. Kondor Bence Barnabás

Dr. Kondor Bence Barnabás 2002-ben végzett jogászként. A PhD képzéssel párhuzamosan kezdte meg tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán (2002-2007). 2008 óta foglalkozik transzferárazással, valamint vállalkozás- és üzletfejlesztéssel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője. A TP GROUP, a KONDOR Csoport és a VISEGRAD Consulting Group alapítója.

Bársony Farkas pénzügyi jogász, hosszú ideig a GE Hungary ügyvezető igazgatója és több GE üzletág globális és EMEA adóügyi igazgatója. Legutóbb a PwC CEE TLS Partnere. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) elnöke. Munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetettje. A Nemzeti Versenyképességi Tanács tagja. A VISEGRAD Consulting Group társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.
CEO, Partner

Dr. Bársony Farkas

Dr. Bársony Farkas pénzügyi jogász, hosszú ideig a GE Hungary ügyvezető igazgatója és több GE üzletág globális és EMEA adóügyi igazgatója. Legutóbb a PwC CEE TLS Partnere. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) volt elnöke. Munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetettje. A Nemzeti Versenyképességi Tanács tagja. A VISEGRAD Consulting Group társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.