2024-től indul az új eÁFA rendszer, mely egy új korszakot nyithat az adózók bevallási gyakorlatában. Az adózók többségében jogosan merülhet fel a kérdés, hogy az új rendszer vajon segítséget nyújt majd a mindennapi munkában vagy épp ellenkezőleg egy többlet adminisztrációt fog eredményezni a az adózók számára. A kérdés eldöntéséhez tekintsük át, milyen információk állnak rendelkezésünkre jelenleg a rendszerről és annak működéséről.
Két új lehetőség az ÁNYK program mellett
Az eÁFA rendszer bevezetésével az áfa bevallási kötelezettség teljesítése két új móddal egészül ki, amelyek a hagyományos, ÁNYK programon keresztül benyújtott áfabevallás mellett jelentenek alternatívát. Az új rendszer választása egyelőre opcionális, tehát az ÁFA bevallás továbbra is benyújtható marad az ÁNYK programon keresztül.
Első alkalommal a 2024. januári időszakra vonatkozó bevallást lehet az e-Áfa rendszeren keresztül teljesíteni, mégpedig az alábbi két módon:
- Web portálon keresztül
- M2M, azaz gép-gép kapcsolaton keresztül
A webfelületen keresztül az adózók hozzáférhetnek az aktuális időszakra vonatkozó áfa bevallás tervezethez, melyet az adóhatóság az online számla adatszolgáltatás, online pénztárgép adatszolgáltatás és termékimport hatósági adatok alapján állít össze. Az adózók az online felületen keresztül módosíthatják és kiegészíthetik adataikat, amennyiben szükségesnek látják. Ez a verzió azonban várhatóan csak a kevés számú bizonylattal rendelkező adózók számára lehet majd megfelelő, hiszen a felület nem lesz összekötve az adózók könyvelési programjával, így az eÁfa rendszer adatai nem kerülnek át automatikusan a programba, a manuális átemelés pedig akár jelentős többletmunkát is generálhat.
A másik megoldás a gép-gép kapcsolaton keresztül történő áfa bevallás készítés és benyújtás. Ez a verzió már sokkal több lehetőséget ígér az áfabevallások automatizálásának megoldására, ugyanakkor sokkal nagyobb felkészülést is igényel az adózók részéről, mivel vállalatirányítási rendszerüket alkalmassá kell tenni az eÁfa M2M rendszerrel való két irányú adatcserére. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az adóhatóság is megkapja a vállalkozások áfa adatait és az adózók is importálhatják saját ügyviteli rendszereikbe az adóhatóság adatait, amelyek felhasználhatóak áfaanalitika készítésre. Majd ezt követően elkészíthető az áfabevallás tervezet, amely elfogadásra kerülhet.
Az új felületen önellenőrzéssel helyesbíteni csak olyan bevallásban szereplő adóalapot, illetve adót lehet majd, amelyet eredetileg is az eÁFA rendszeren keresztül nyújtott be az adózó, ugyanakkor az új rendszerben benyújtott bevallás önellenőrizhető a megszokott ÁNYK nyomtatványon is.
Az új rendszer várható előnyei
Az új rendszer az ÁNYK alapú ellenőrzési funkcióknál jóval tágabb körű ellenőrzést tesz majd lehetővé. Az ellenőrzés keretében a rendszer a szokásos ellenőrzési funkciók mellett komolyabb összefüggés vizsgálatot is végez az áfaanalitika és az adatszolgáltatások között, mely alapján figyelmeztető- és hibaüzeneteket generál az eltérések, hibák adózói megértése és javítása céljából még a bevallás benyújtása előtt.
A széleskörű ellenőrzési lehetőségeken túl a rendszer számos hasznos lekérdezési lehetőséget is biztosít az adózók számára.
Ezen kívül az adóhatóság egy sztenderd adókódkatalógust is kialakított annak érdekében, hogy a cégek ezek alkalmazásával is elvégezhessék az analitika tételeinek besorolását.
Mindezek a funkciók a későbbiekben mind az adózók mind az adóhatóság munkáját megkönnyíthetik, azonban várhatóan egy ideig még mindkét oldal részéről folyamatos fejlesztésre és tesztelésre lesz szükség ahhoz, hogy az új rendszer és az adózók vállalatirányítási programja összehangoltan működjön és az áfabevallás készítés automatizált lehessen.
Az eÁfa M2M rendszer sajátosságainak kezelésére, az adóhatóság az ehhez készített fejlesztői dokumentációt a GitHub felületén már korábban mindenki számára hozzáférhetővé tette és egy szűkebb körben már megkezdődött a rendszer tesztelése. Várhatóan az adóhatóság hamarosan szélesebb körben is megnyitja a tesztelés lehetőségét az adózók előtt.
Az előzetes várakozások szerint az eÁfa rendszer hosszú távon könnyebbé és átláthatóbbá teheti az áfabevallást készítést és csökkentheti az adminisztrációs terhet. Hasonlóan bármely új rendszer bevezetéséhez, az eÁfa rendszer is a kezdeti időszakban valószínűleg többlet időráfordítást és többletköltséget jelenthet az adózók számára. Ahogy azonban az online számlaadatszolgáltatás esetében is történt, a rendszer teljeskörű felállásával az új széles körű ellenőrzési funkcióknak és a gép-gép kapcsolaton keresztül megvalósuló valós idejű kommunikációnak köszönhetően egy olyan új rendszer jöhet létre, amely mind az adózók, mind az adóhatóság munkáját hosszú távon könnyebbé és hatékonyabbá teheti.