A Luxury Trust Automobil Ausztriában székhellyel rendelkező társaság, luxusgépjárművek közvetítésével és értékesítésével kapcsolatos tevékenységét több országban, mind az Európai Unióban, mind harmadik országokban végzi.
2014. év során a Luxury Trust Automobil az Egyesült Királyságban letelepedett szállítótól vásárolt gépjárműveket, amelyeket egy Csehországban letelepedett társaság részére továbbértékesített. E járműveket közvetlenül az Egyesült Királyságból szállították Csehországba.
A vizsgált adóévben az Egyesült Királyság még az Európai Unió tagja volt és a társaságok az ügyletet háromszögügyletként kezelték. A számlákon a következő megjegyzés szerepelt: „Közösségen belüli, adómentes háromszögügylet”. A Luxury Trust Automobil összesítő nyilatkozatában megjelölte a cseh társaság, mint végső vevő cseh ÁFA‑azonosítószámát, és bejelentette, hogy Közösségen belüli háromszögügyletekről van szó.
Az osztrák adóhatóság által lefolytatott adóellenőrzés keretében azonban megállapításra került, hogy a háromszögügyletre vonatkozó szabályozás nem alkalmazható, mivel a számlák nem tartalmaztak semmilyen utalást az adófizetési kötelezettség átszállására vonatkozóan. Ezért az adóhatóság álláspontja szerint Közösségen belüli beszerzés történt Ausztriában és ennek megfelelően az osztrák fél lett volna a kötelezett a fizetendő adó megállapítására és bevallására.
A Luxury Trust Automobil utólag helyesbítette a számlákat úgy, hogy a számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik, és az adófizetésre kötelezett a végső vevő, ugyanakkor a javított számlák kézbesítése nem volt igazolható. Ezenkívül a cseh társaságot a cseh adóhatóság „Missing Tradernek” minősítette, mivel bár a vizsgált értékesítések teljesítési időszakában regisztrált áfa alany volt Csehországban, a cseh adóhatóság nem tudta felvenni vele a kapcsolatot, és a társaság ezen értékesítések után nem vallott be általános forgalmi adót Csehországban.
Az ügy az osztrák legfelsőbb bírósága elé került, amely az Európai Bírósághoz fordult.
Az Európai Bíróság által vizsgált kérdések:
1) Háromszögügylet keretében a végső vevőt érvényesen minősítik‑e az ÁFA megfizetésére kötelezett személynek, ha a közbenső vevő által kiállított számla nem tartalmazza a „fordított adózás” kifejezést?
2) Amennyiben a fenti kérdésre a válasz nemleges, a következő kérdések vizsgálandók:
– Helyesbíthető-e utólag a számla olyan megjegyzés hozzáadásával, amely pontosítja, hogy a számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik és az adófizetési kötelezettség az értékesítés megrendelőjére száll át?
– Szükséges feltétel-e, hogy a helyesbített számla eljusson a számlabefogadóhoz?
– Az eredeti számlázás időpontjára visszaható hatállyal bír‑e a helyesbítés?
3) Az ÁFA irányelv előírja-e a köztes beszerző tagállamának vagy a végső vevő tagállama számlázásra vonatkozó rendelkezéseinek az alkalmazását?
Az Európai Bíróság az első két kérdés megválaszolását látta indokoltnak. Az első két kérdésre adott válasz:
- Háromszögügylet keretében a végső vevő nem tekinthető érvényesen az ÁFA megfizetésére kötelezett személynek, ha a köztes beszerző által kibocsátott számla nem tartalmazza a „fordított adózás” kifejezést.
- A „fordított adózás” kifejezés feltüntetésének elmulasztása nem helyesbíthető utólag olyan megjegyzés hozzáadásával, amely pontosítja, hogy e számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik, és hogy az adófizetési kötelezettség az értékesítés megrendelőjére száll át.
A fenti válaszokat érdemes szem előtt tartani a láncügyletben, akár eladóként, akár közbenső vevőként, akár végső vevőként résztvevő vállalkozásoknak.