Adópercek 2023/1. – Háromszögügyletről hozott EUB ítélet (C-247/21)

A Luxury Trust Automobil Ausztriában székhellyel rendelkező társaság, luxusgépjárművek közvetítésével és értékesítésével kapcsolatos tevékenységét több országban, mind az Európai Unióban, mind harmadik országokban végzi.

2014. év során a Luxury Trust Automobil az Egyesült Királyságban letelepedett szállítótól vásárolt gépjárműveket, amelyeket egy Csehországban letelepedett társaság részére továbbértékesített. E járműveket közvetlenül az Egyesült Királyságból szállították Csehországba.

A vizsgált adóévben az Egyesült Királyság még az Európai Unió tagja volt és a társaságok az ügyletet háromszögügyletként kezelték. A számlákon a következő megjegyzés szerepelt: „Közösségen belüli, adómentes háromszögügylet”. A Luxury Trust Automobil összesítő nyilatkozatában megjelölte a cseh társaság, mint végső vevő cseh ÁFA‑azonosítószámát, és bejelentette, hogy Közösségen belüli háromszögügyletekről van szó.

Az osztrák adóhatóság által lefolytatott adóellenőrzés keretében azonban megállapításra került, hogy a háromszögügyletre vonatkozó szabályozás nem alkalmazható, mivel a számlák nem tartalmaztak semmilyen utalást az adófizetési kötelezettség átszállására vonatkozóan. Ezért az adóhatóság álláspontja szerint Közösségen belüli beszerzés történt Ausztriában és ennek megfelelően az osztrák fél lett volna a kötelezett a fizetendő adó megállapítására és bevallására.

A Luxury Trust Automobil utólag helyesbítette a számlákat úgy, hogy a számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik, és az adófizetésre kötelezett a végső vevő, ugyanakkor a javított számlák kézbesítése nem volt igazolható. Ezenkívül a cseh társaságot a cseh adóhatóság „Missing Tradernek” minősítette, mivel bár a vizsgált értékesítések teljesítési időszakában regisztrált áfa alany volt Csehországban, a cseh adóhatóság nem tudta felvenni vele a kapcsolatot, és a társaság ezen értékesítések után nem vallott be általános forgalmi adót Csehországban.

Az ügy az osztrák legfelsőbb bírósága elé került, amely az Európai Bírósághoz fordult.

Az Európai Bíróság által vizsgált kérdések:  

1) Háromszögügylet keretében a végső vevőt érvényesen minősítik‑e az ÁFA megfizetésére kötelezett személynek, ha a közbenső vevő által kiállított számla nem tartalmazza a „fordított adózás” kifejezést?

2) Amennyiben a fenti kérdésre a válasz nemleges, a következő kérdések vizsgálandók:

–   Helyesbíthető-e utólag a számla olyan megjegyzés hozzáadásával, amely pontosítja, hogy a számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik és az adófizetési kötelezettség az értékesítés megrendelőjére száll át?

– Szükséges feltétel-e, hogy a helyesbített számla eljusson a számlabefogadóhoz?

–  Az eredeti számlázás időpontjára visszaható hatállyal bír‑e a helyesbítés?

3)  Az ÁFA irányelv előírja-e a köztes beszerző tagállamának vagy a végső vevő tagállama számlázásra vonatkozó rendelkezéseinek az alkalmazását?

Az Európai Bíróság az első két kérdés megválaszolását látta indokoltnak. Az első két kérdésre adott válasz:

  • Háromszögügylet keretében a végső vevő nem tekinthető érvényesen az ÁFA megfizetésére kötelezett személynek, ha a köztes beszerző által kibocsátott számla nem tartalmazza a „fordított adózás” kifejezést.
  • A „fordított adózás” kifejezés feltüntetésének elmulasztása nem helyesbíthető utólag olyan megjegyzés hozzáadásával, amely pontosítja, hogy e számla Közösségen belüli háromszögügyletre vonatkozik, és hogy az adófizetési kötelezettség az értékesítés megrendelőjére száll át.

A fenti válaszokat érdemes szem előtt tartani a láncügyletben, akár eladóként, akár közbenső vevőként, akár végső vevőként résztvevő vállalkozásoknak.

Megosztás:

kategóriák

Kapcsolat

Fejlődj velünk!

Csatlakozz a Vezetői Megújulás Konferenciánkhoz, és tapasztald meg az alábbi előnyöket:

Ne maradj le, biztosítsd be a helyed még ma!

Szarvady Zsófia Irodavezető
Back office igazgató

Szarvady Zsófia

Szarvady Zsófia közgazdászként végzett 2012-ben a Budapesti Gazdasági Egyetemen alapszakon majd 2015-ben a Budapesti Metropolitan Egyetemen mester szakon. Tanulmányai alatt és az azt követő években az InterContinental Budapest Front Office részlegén szerzett széleskörű tapasztalatot. 2016-ban csatlakozott a PwC Magyarországhoz, ahol az adminisztratív támogatás több oldalába is belekóstolt, mint team assistant, személyi asszisztens és pénzügyi asszisztens. 2019 februárjában csatlakozott a KONDOR Csoporthoz irodavezetőként és jelenleg a Back office igazgató pozíciót tölti be.

Szervezetfejlesztés és HR üzletágvezető, Partner

Polgár Lili

Polgár Lili HR Business Partner szakközgazdász (summa cum laude), Human Synergistics nemzetközileg akkreditált vezetésfejlesztési tanácsadó, szervezetfejlesztő (OD).

20 év szervezet- és vezetőfejlesztési tapasztalattal rendelkezik a KKV szektortól az állami cégeken keresztül a multinacionális vállalatokig. Tanácsadóként elsősorban felsővezetői fejlesztésekkel, változásmenedzsmenttel és együttműködést fejlesztő programokkal foglalkozik.

A KONDOR OD társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.

Puskás Zsuzsanna Könyvelés és bérszámfejtés üzletágvezető
Könyvelés és bérszámfejtés üzletágvezető

Puskás Zsuzsanna

Puskás Zsuzsanna a vállalkozási ügyintéző és a kisvállalkozók gazdasági ügyintézője végzettségek megszerzését követően 2000-ben mérlegképes könyvelő képesítést szerzett. Tanulmányait ezután a Szent István Egyetemen folytatta közgazdász szakon. Közel tíz év számviteli és adózási tapasztalat megszerzését követően a tíz legnagyobb hazai számviteli szolgáltató egyikénél tevékenykedett könyvelési csoportvezetőként, és ezzel párhuzamosan a minőségirányítási rendszer kialakításával és működtetésével is foglalkozott. 2011-ben indította el saját könyvelési szolgáltatásokat nyújtó cégét, majd 2018-ban csatlakozott a KONDOR Csoporthoz a könyvelési üzletág vezetőjeként.

Adózási vezető

Vizer József

Vizer József 2003-ban végzett közgazdászként a Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Karán. 2003-ban mérlegképes könyvelő -, 2006-ban adótanácsadó -, 2012-ben okleveles forgalmiadó szakértő – és nemzetközi adószakértő képesítést szerzett. Közel tíz év adóigazgatási és adótanácsadói gyakorlat megszerzését követően 2013 óta különböző adózási vezetői pozíciókat töltött be, előbb a Lidl Magyarországnál, majd az RSM Hungary-nél. 2020-ban csatlakozott a KONDOR Csoporthoz az adótanácsadási üzletág vezetőjeként.

Pásztor László 2005-ben végzett közgazdászként a Pécsi Tudományegyetemen, adótanácsadói bizonyítványát 2007- ben szerezte meg. 2011-ben a közvetlen adók területén nemzetközi adószakértő címet nyert el. Több, mint egy évtizede foglalkozik nemzetközi adózással és transzferárazási kérdésekkel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője, a TP GROUP társalapítója, szakmai vezetője. 2017-től a KONDOR Csoport Partnere.
TP üzletágvezető, Adószakértő, Partner

Pásztor László

Pásztor László 2005-ben végzett közgazdászként a Pécsi Tudományegyetemen, adótanácsadói bizonyítványát 2007- ben szerezte meg. 2011-ben a közvetlen adók területén nemzetközi adószakértő címet nyert el. Több, mint egy évtizede foglalkozik nemzetközi adózással és transzferárazási kérdésekkel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője, a TP GROUP társalapítója, szakmai vezetője. 2017-től a KONDOR Csoport Partnere.

Kondor Bence Barnabás 2002-ben végzett jogászként. A PhD képzéssel párhuzamosan kezdte meg tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán (2002-2007). 2008 óta foglalkozik transzferárazással, valamint vállalkozás- és üzletfejlesztéssel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője. A TP GROUP a KONDOR Csoport és a VISEGRAD Consulting Group alapítója.
Szervezetfejlesztés és HR üzletágvezető, Alapító, Partner

Dr. Kondor Bence Barnabás

Dr. Kondor Bence Barnabás 2002-ben végzett jogászként. A PhD képzéssel párhuzamosan kezdte meg tanulmányait a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karán (2002-2007). 2008 óta foglalkozik transzferárazással, valamint vállalkozás- és üzletfejlesztéssel. A TranszFAIRár című könyv társszerzője. A TP GROUP, a KONDOR Csoport és a VISEGRAD Consulting Group alapítója.

Bársony Farkas pénzügyi jogász, hosszú ideig a GE Hungary ügyvezető igazgatója és több GE üzletág globális és EMEA adóügyi igazgatója. Legutóbb a PwC CEE TLS Partnere. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) elnöke. Munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetettje. A Nemzeti Versenyképességi Tanács tagja. A VISEGRAD Consulting Group társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.
CEO, Partner

Dr. Bársony Farkas

Dr. Bársony Farkas pénzügyi jogász, hosszú ideig a GE Hungary ügyvezető igazgatója és több GE üzletág globális és EMEA adóügyi igazgatója. Legutóbb a PwC CEE TLS Partnere. Az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary) volt elnöke. Munkája elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkereszt kitüntetettje. A Nemzeti Versenyképességi Tanács tagja. A VISEGRAD Consulting Group társalapítója, 2019-től a KONDOR Csoport Partnere.