2022. január elsejétől ismét csökkent a fejlesztési adókedvezmény igénybevételéhez szükséges minimum beruházás érték. Így a kisvállalkozások – ideérte a mikrovállalkozásokat is – jelenértéken legalább 50 millió forint, a középvállalkozások pedig jelenértéken legalább 100 millió forintnyi beruházással szerezhetnek fejlesztési adókedvezményt.
Február közepén került benyújtásra az egyházak hitéleti és közcélú tevékenységének anyagi feltételeiről szóló 1997. évi CXXIV. törvény és egyéb törvények módosításáról szóló T/18205. számú törvényjavaslat, amely a fejlesztési adókedvezmény és az energiahatékonysági beruházásokhoz kapcsolódó adókedvezmény szabályaira vonatkozó módosításokat tartalmaz.
A tervezett módosítások alapján egyszerűsödni fognak a nagyvállalati beruházásra vonatkozó követelmények, és ezáltal a kedvezmény szélesebb körben lesz elérhető.
A javaslat alapján megszűnik az új gazdasági tevékenység végzésére irányuló induló beruházásra, a termék-diverzifikációt eredményező induló beruházásra, és az új eljárási innovációt eredményező induló beruházásra vonatkozó követelmény.
A kedvezmény feltétele így már csak az lenne, hogy a beruházás olyan induló beruházásnak minősüljön, amelyet kis- és középvállalat vagy Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl vagy Pest tervezési-statisztikai régióban nagyvállalkozás.
A törvényjavaslat az energiahatékonysági beruházás adókedvezményére vonatkozóan is tartalmaz módosításokat.
A 2022-től hatályos regionális támogatási térkép alapján változik az energiahatékonysági beruházásra vonatkozó támogatási intenzitási szabály. Az igénybe vehető adókedvezmény továbbra is adózónként, beruházásonként, felújításonként kerül meghatározásra. A javaslat alapján az adókedvezmény maximális összege régiók szerinti megbontásban alábbiak szerint alakul:
Budapesten az elszámolható költségek 30 százalékának, Észak-Magyarországon, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Közép-Dunántúl, Nyugat Dunántúl és Pest tervezési-statisztikai régióban az elszámolható költségek 45 százalékának megfelelő összeg, de legfeljebb a 15 millió eurónak megfelelő forintösszeg vehető igénybe.
A kedvezmény további feltételei változatlanul fennállnak. Így a beruházást továbbra is még annak megkezdése előtt be kell jelenteni a Pénzügyminisztériumnak. A beruházás megvalósulása után minden hozzá kapcsolódó tárgyi eszközt és támogatott immateriális jószágot üzembe kell helyezni, és az adott településen kell üzemeltetni a kötelező üzemeltetési időszakon belül. A beruházást legalább 25%-ban saját (az állami támogatáson kívüli) forrásból kell finanszírozni. Emellett a beruházásra, az elismerhető költségekre, az adminisztrációra, az üzemeltetésre, kötelező létszámtartásra vonatkozóan további feltételek is vannak.